Składniki Nawilżające w Kosmetykach

Składniki Nawilżające w Kosmetykach

Składniki nawilżające w kosmetykach

 

Kosmetyki to produkty służące do pielęgnacji, upiększania i perfumowania ciała.

Do ich wytworzenia stosuje się surowce pochodzenia naturalnego i chemicznego.

Wśród tych składników wyodrębnia się: nawilżające, natłuszczające, ochronne i regenerujące.

Składniki nawilżające to związki najbardziej powszechne w kosmetykach.

Ich zadanie polega na dogłębnym nawilżeniu skóry oraz zabezpieczeniu skóry przed odwodnieniem i wysuszeniem.

 

Dzielą się na:

  • hydrofilowe (wiążące wodę) – zwiększają ilość wody w naskórku i głębszych warstwach skóry,

  • hydrofobowe o działaniu okluzyjnym,

  • modyfikujące warstwę rogową.

 

   Hydrofilowe substancje są najczęściej jedno wodorowymi alkoholami i nie są usuwane z powierzchni skóry. Dopiero w procesie rogowacenia skóry ulegają rozpadowi. Zwiększają poziom wody w naskórku i barierę ochronną skóry.

Do tej grupy zaliczamy składniki działające wyłącznie w warstwie rogowej, dzięki czemu zwiększają barierę ochronną skóry. Są to, min.

  • kwas hialuronowy - polisacharyd, który naturalnie występuje w skórze człowieka.

Wraz z wiekiem, niekorzystnymi warunkami otoczenia( suche powietrze, różnice temperatury, klimatyzacja) i nieodpowiednią pielęgnacją (zbyt mocne lub słabe kosmetyki) ulega redukcji.

Ubytek hialuronu powoduje zaburzenia w barierze ochronnej skóry. Powoduje to mikrouszkodzenia, szybsze starzenie i pojawienie drobnych blizn na powierzchni naskórka. Kwas hialuronowy jest dość powszechny w kosmetykach. Znajdziemy go w, np. kremie linii Pharmaceris A LIPO-Sensilium, Dermedic Krem przeciwzmarszczkowy na noc Hydrain3Hialuro.

  • kolagen – jest naturalnie produkowany w skórze właściwej. Odpowiada za jej nawilżenie, gęstość oraz jędrność.

Wraz z wiekiem oraz w wyniku urazu, jego poziom i synteza spada.

Do produkcji kremu wykorzystuje się kolagen syntetyczny lub odzwierzęcy.

Produkty zwierające kolagen to: Solgar Kwas hialuronowy + Kolagen II, linia Organic Life Collagen lift: krem na dzień i noc, serum na twarz, tonik do twarzy.

 

Składniki hydrofobowe nie wiążą się z wodą. Tworzą dla niej świetną barierę, która nie może przez nie przeniknąć. Zastosowanie tych substancji w kosmetykach powoduje na powierzchni skóry nieprzepuszczalny dla wody film. On z kolei zapobiega odparowaniu wody z powierzchni naskórka oraz jego przesuszeniu.

Do tej grupy zaliczymy: oleje mineralne, oleje roślinne, tłuszcze zwierzęce, woski oraz silikony.

Idealnie sprawdzają się w preparatach dla skóry suchej i atopią, np. balsam do ciała SVR Topialyse Baume, Pharmaceris Emotopic Specjalny krem natłuszczający do twarzy.

 

W naskórku występują również naturalne lipidy. Stanowią one ostatnią grupę składników nawilżających. Modyfikują warstwę rogową, poprzez naturalny rozpad lub w wyniku działania składników drażniących. Są to: ceramidy, lipidy i kwasy tłuszczowe.

Podsumowując składniki nawilżające są grupą najczęściej spotykaną w spisie INCI preparatu. Powodują najszybszą poprawę wyglądu skóry oraz w największym stopniu blokują proces starzenia komórek. Substancje te można również dostarczać z zewnątrz w postaci suplementów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl