Ochrona Przciwsłoneczna

Ochrona Przciwsłoneczna
Promieniowanie słoneczne  i ochrona przed słońcem
 

 Promieniowanie słoneczne dociera do Ziemi w postaci fal elektromagnetycznych. W jego spektrum wyróżniamy następujące zakresy:
    • ultrafiolet C z zakresem fal od 100 do 280 nm,
    • ultrafiolet B z zakresem fal od 280 do 315 nm,
    • ultrafiolet A z zakresem fal od 315 do 400nm,
    • światło widzialne z zakresem fal od 400 do 700nm (cały zakres światła słonecznego odbierany jest przez człowieka jako światło białe),
    • bliska podczerwień z zakresem fal od 700 do 1400 nm,
    • środkowa podczerwień z zakresem fal od 1400 do 4000 nm.
 
Promieniowania słoneczne, przechodząc przez atmosferę, ulega osłabieniu wskutek procesów absorpcji i rozpraszania. Wyniki wyznaczenia natężenia promieniowania oraz obserwacji wskazują, że około 30% promieniowania słonecznego dochodzącego do naszej planety jest odbijane przez atmosferę, 20% jest przez nią pochłaniane, a tylko 50% energii dociera do powierzchni Ziemi. Wartości te odnoszą się do całego globu i lokalnie mogą znacząco się różnić. 
 
   Dla ludzi najważniejsze zakresy promieniowania to: UVC, UVA i UVB.
 
   Promieniowanie UVC ma długość fali od 100 do 280 nanometrów (nm). To bardzo krótka fala, ale o najwyższej energii. Na szczęście nie dociera do powierzchni Ziemi, gdyż jest pochłaniana przez warstwę ozonową atmosfery. Gdyby nie ona, promieniowanie UV zabiłoby organizmy żywe.
 
   Promieniowanie UVB także w dużej części jest zatrzymywane przez atmosferę ziemską. Stanowi zaledwie od 4 do 5 proc. promieniowania UV, docierającego do Ziemi. Fala o długości od 280 do 320 nm jest dość krótka i nie wnika głęboko w skórę. Dociera do naskórka, jest pochłaniana w większości przez jego warstwę rogową. Niewielka ilość wnika jednak do skóry właściwej. UVB odpowiada za powstawanie opalenizny opóźnionej. Melanina wytwarza się dopiero po 48-72 godzinach. Opalenizna powstaje więc później, ale – co ważne – pozostaje na dłużej. Pamiętajmy, że promienie UVB mają silne własności rumienio-twórcze, mogą powodować poparzenia słoneczne naskórka oraz niebezpieczne uszkodzenia komórek skóry. To UVB odpowiada za produkcję witaminy D3. 
 
   UVA to promieniowanie o długości fali od 320 do 400 nm. Jego intensywność jest jednakowa przez cały dzień, niezależnie od pogody i pory roku. To promieniowanie ma długą falę i z tego powodu przenika głęboko i dociera do skóry właściwej. Stanowi aż 95 proc. promieniowania UV, docierającego do Ziemi. Odpowiada za powstanie opalenizny natychmiastowej. Jest ona widoczna po krótkim czasie opalania, lecz utrzymuje się tylko kilka godzin. Pod wpływem promieniowania UVA nie powstają oparzenia słoneczne, co pozornie jest bezpieczne. Jednak nic bardziej mylnego. Pod jego wpływem powstają niewidoczne dla oka zmiany w DNA komórkowym.
 
   Na rynku kosmetycznych znajdziemy produkty do ochrony przed UVA i UVB. Są różnicowane na preparaty dla dzieci (do twarzy i ciała) oraz dla dorosłych (do twarzy i ciała).
 
W kremach i balsamach dla dzieci głównie wykorzystuje się filtry mineralne (tlenek cynku, dwutlenek tytanu), które mają za zadanie odbijania promieniowania od powierzchni skóry. Mogą być stosowane od 1-szych dni życia. Mogą być wzbogacone w oleje, składniki nawilżające oraz składniki kojące, np. olej lniany, olej z awokado lub olej migdałowy, d-pantenol,
W produktach dla dorosłych wykorzystuje się filtry mieszane lub same filtry chemiczne, które powchłaniają energię słoneczną i zamieniają ją w cieplną. W przypadku kremów do twarzy często stosuje się dodatkowo barwniki, które wyrównują koloryt skóry (kremy BB) lub podkład.
 
   Ochrona przed słońcem jest gwarancją na zachowanie zdrowia. Promienie UV mogą powodować długotrwałe skutki uboczne w procesie regeneracyjnym skóry, a co za tym idzie zmniejszać jej naturalną odporność przed chorobami skóry i procesem starzenia.
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl